אודות האתר

"ספר היידע של התקנים מכניים גאוניים" נכתב על-ידי איבן איסמעיל איבן אל-רסאס אל-ג'זרי (1136-1206 לערך) מלומד מוסלמי, ממציא, מהנדס מכני ואומן מימי הביניים.

הספר כולל שרטוטים של חמישים התקנים מכניים המחולקים לשש קטגוריות:

  • עשרה שעוני מים ושעונים המבוססים על נרות
  • עשרה כלים המיועדים להפך את המשתה ליותר מעניין ומשעשע
  • עשרה כדים ואגנים המיועדים לרחצה לפני התפילה או להקזת דם
  • עשר מזרקות המשנות את צורתן לסירוגין
  • חמש משאבות מים
  • חמש המצאות ייחודיות וביניהן דלת הארמון בדיארבקיר, "רב בריח" ומכשיר מדידה

כל התקן מלווה בהסבר מילולי ובשרטוטים יפהפיים.

.

.

דונלד היל, אשר תרגם את הספר לאנגלית, טען ש"בלתי אפשרי להפריז בחשיבות עבודתו של אל-ג'זרי בהיסטוריה של הנדסה. עד היום, אין בכל המרחב התרבותי אף מסמך אחר המספק שפע כזה של דוגמאות והוראות לעיצוב, ייצור והרכבה של מכונות … אל-ג'זרי לא רק הטמיע טכניקות של המהנדסים הערבים והלא ערבים שקדמו לו, אלא הוסיף ויצר מספר התקנים מכאניים והידראוליים משלו. ניתן לראות את השפעתו על עיצוב מאוחר יותר של מנועי קיטור ומנועי בעירה פנימית. הוא התווה את הדרך עבור שליטה אוטומטית ומכונות מודרניות אחרות. השפעת המצאותיו של אל-ג'זרי עדיין מורגשת בהנדסת המכונות העכשווית."

כאשר יצא ידידי ד"ר עובד קדם לגמלאות. חיפשתי בשבילו מתנת פרידה שתתאים לאדם שאוהב מדע והיסטוריה ומצאתי את ספרו של אל-ג'אזרי. נפלתי בקסמו ולא יצאתי עד עכשיו.

אין כמעט חומר בעברית על-אל ג'זרי וספרו. הבלוג הזה מקווה לפרסם באופן מתמשך את אחת המכונות של אל-ג'זארי בצד הסברים פשוטים אשר יבהירו את דרך פעולתה ויסבירו, במידת האפשר, את מקומה בהתפתחות הטכנולוגיה. בהמשך אני מקווה גם להוסיף סימולציות.

 

מחשבה אחת על “אודות האתר

השאר תגובה